بهترین شهرهای اطراف تهران برای زندگی

پیدا کردن محل سکونت مناسب در شهر تهران و شهرهای اطراف آن بسیار وقت گیر می باشد. قیمت های بسیار متفاوت، ترافیک، نزدیکی به محل کار، آسایش، امنیت و فاکتورهای متعددی دیگری هستند که ذهن شما را در خصوص انتخاب محل مناسب درگیر خود می کنند.

ما در این بخش تنها به بررسی محل های قابل بررسی برای شکونت در اطراف شهر تهران خواهیم پرداخت تا این بررسی بتواند به شما کمک کند بتوانید با دید بازتر نسبت باه انتخاب محل زندگی خود اقدام نمایید.

تهران به کدام سمت در حال پیشرفت است؟

بیشترین رشد شهر تهران به سمت غرب می باشد و پروژه های بسیار بزرگی در سمت غرب تهران در حال ساخت است. بطوریکه تهران جدید را می توان در غرب این شهر دید.

هم اکنون شاهد ساخت انبوهی از برج ها در منطقه غرب تهران هستیم که از دریاچه چیتگر آغاز شده و تا ورد آورد ( مرز بین دو استان تهران و البرز ) گسترده شده است.

آب و هوا  :

همانطور که در شکل زیر می بینید قسمت غرب تهران سر سبز می باشد و شهر اندیشه و شهریار در دایره سبز قرار گرفته اند. به خاطر همین میزان گرد و خاک بسیار کمتری نسبت به سایر نفاط تهران دارند و همچنین از هوای مطبوع به علت باغات متعدد در اطراف آن همیشه دروضعیت سالم قرار دارند.

وضعیت پردیس از لحاظ سالم بودن آب و هوا به علت دور بودن و جدا شدن آن توسط کوهها از شهر تهران بهتر از شهرهای غربی تهران می باشد.

نقشه ماهواره ای تهران و البرز

نقشه وضعیت آلودگی هوای تهران و البرز

شهر امتیاز کل آسایش مدرنیزه تمیزی امنیت زلزله هزینه
اندیشه 45  9  9  8  7  5  7
 پردیس 37  7  6  6  8  2  8
 کرج 34  6  7  6  6  4  5
 شهریار 33  6  5  6  5  5  6

 

اندیشه فاز 3 :

ورودی فاز 3 شهر اندیشه

بازار بزرگ اسلامی در فاز 4 اندیشه

شهر پردیس

نگاهی به شهرهای اطراف تهران از نظر زلزله

در استان تهران نقطه ای برای زندگی وجود ندارد که در خطر آسیب زلزله نباشد. گسل های مهم مشا، شمال تهران و ری هستند.

البته اسم گسل که می آید، افراد فکر می کنند درباره یک نقطه خاص صحبت می شود؛ در حالی که گسل‌ها ممکن است چند هزار کیلومتر امتداد و تا ۷۰۰ کیلومتر عمق داشته باشند.

گسل شمال تهران توان ایجاد زمین‌لرزه‌های با بزرگای بیش از ۷ تا ۷.۵ را دارد. بر اساس شواهد از وقوع زمین‌ لغزش‌های بزرگ روی این گسله می‌توان احتمال رخداد و توان لرزه‌زایی با بزرگای ۷.۵ تا ۷.۸ را نیز برای گسل شمال تهران لحاظ کرد.

آمارها نشان می دهد، در پهنه شهری تهران کنونی  و حومه آن می توانیم هر ۵۰۰ سال زلزله ای با بزرگای ۷ یا بزرگتر انتظار داشته باشیم. بنابراین با توجه به گذشت زمان نسبتا طولانی از آخرین رخداد های مهم در پیرامون تهران (اخرین رخداد مهم در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب شرق تهران در ۱۳۸۴ میلادی در ورامین، و در شمال شرق تهران در سال ۱۸۳۰ میلادی رخ داده)، لازم است با دیدی محافظه کارانه نسبت  به احتمال رخداد زلزله مهم بعدی حساس باشیم.

بهرام عکاشه، پدر علم زلزله شناسی ایران و رییس سابق بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران نیز چندی قبل طی یک مصاحبه گفته بود: مناطق ۱، ۲ و ۳ بیشترین آسیب را از فعال شدن احتمالی گسل های شمال شهر می بینند و مناطقی چون۷، ۹ ،۱۱ و ۱۷نیز به دلیل داشتن بافت فشرده، از آسیب جدی برخوردار می شوند. گسل مشافشم و گسل ری، دو گسل بزرگ تهران هستند. اگر گسل مشافشم فعال شود، بخشی از منطقه ۳ و ۴ و تمام منطقه ۱ صدمات جدی خواهند دید. فعالیت گسل‌ ری نیز به مناطق ۹ تا ۲۰ لطمه خواهد زد.

شمال و جنوب تهران به شدت زلزله‌خیز هستند و به جرات می توان گفت که چند هزار گسل از مناطق حومه تهران، کرج و قزوین به سمت شرق ادامه دارد. رودهن، بومهن، فیروز کوه، ورامین، پیشوا، جوادآباد، پرند، رباط کریم، شهریار، ملارد و ماهدشت و فشم از مناطق به شدت خطر پذیر هستند و اگر به تاریخ نگاه کنیم، تا کنون تهران حداقل ۱۰ بار بر اثر زلزله از بین رفته است.

نقشه گسل های تهران و البرز

 


1 فکر می‌کنند “بهترین شهرهای اطراف تهران برای زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.