سریع ترین قطارهای سریع السیر دنیا

به گزارش مرکز اطلاع رسانی رتبه سه، قطار SCMaglev ژاپن با ثبت رکورد سرعت 603 کیلومتر بر ساعت سریعترین قطار جهان می باشد.

بعد از این قطار، ترن TGV فرانسه با سرعت 575 کیلومتر و Shanghai Maglev با سرعت 501 کیلومتر در ساعت در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

                  • بالاترین رکورد                    • سرعت عملیاتی  اسم قطار
 SCMaglev ژاپن
 TGV فرانسه
 Shanghai Maglev چین
 KTX کره جنوبی
 AVE اسپانیا
 Frecciarossa 1000 ایتالیا
  ICE آلمان بلژیک
 Italo ایتالیا
 YHT ترکیه
 SJ سوئد

البته ثبت قطارها با رکوردهای ثبتی خود مورد استفاده قرار نمی گیرند و جهت امنیت مطمئن ترین سرعت را عملیاتی می کنند.

بالاترین سرعت قطار به صورت عملیاتی مربوط به قطار شانگهای با سرعت 350 کیلومتر می باشد.

رتبه اول : قطار مغناطیسی ژاپن SCMaglev

قطار مغناطیسی ژاپن SCMaglev

SC Maglev، یا قطارهای مغناطیسی ابررسانایی، توسط شرکت راه آهن مرکزی ژاپن و موسسه تحقیقات فنی راه آهن در دهه 1970 توسعه یافت. قطارهای Maglev بر روی اصل انفجار مغناطیسی بین وسیله نقلیه و مسیر کار می کنند. کلمه maglev در واقع ترکیبی از کلمات “Magnetic مغناطیسی” و “levitation شناوری” است. حرکت مغناطیسی یا شناور قطار از طریق استفاده از یک سیستم تعلیق الکترو دیامیکم یا EDS حاصل می شود.

ریل ها یا مسیرهای هدایت شده حاوی دو مجموعه کویل فلزی متقابل متصل به الگوی “شکل هشت” به شکل الکترومغناطیسی هستند. در قطار خود، الکترومغناطیس ابررسانایی است، نامیده می شود. هنگامی که متوقف شد، قطار بر روی چرخ لاستیک متصل می شود. برای شروع حرکت، قطار به آرامی روی این چرخ ها حرکت می کند، به این ترتیب آهن رباهای زیر قطار به ارتباط با هدایت کننده اجازه می دهد. هنگامی که قطار به 150 کیلومتر در ساعت برسد (93 مایل در ساعت)، نیروی مغناطیسی به اندازه کافی قدرتمند است تا قطار 10 سانتی متر (4 اینچ) را از زمین بلند کند، اصطکاک را از بین می برد تا قطار بتواند با سرعت بالا حرکت کند.

نیروهای مغناطیسی مشابه که قطار را بلند می کنند نیز به جلو حرکت می کنند و در مسیر هدایت قرار می گیرند. این همان تکنولوژی است که توسط Hyperloop تسلا استفاده می شود، که باعث می شود حرکت قطار فوق العاده امن و روان باشد.

رتبه دوم : قطار “ت ژ و” فرانسه TGV

سامانه قطار تندرو فرانسه است. این نام کوتاه شده عبارت قطار با سرعت زیاد (به فرانسوی: Train à Grand Vitesse) است. نخستین نمونه این نوع قطارها در سال ۱۹۸۱ بین پاریس و لیون بکار گرفته شد. این یکی از افتخارات فناوری کشور فرانسه است که قطار تندرو مسیر بین دو شهر بزرگ فرانسه را با سرعتی بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت طی می‌کند. ت ژ و در ۳ آوریل۲۰۰۷ رکورد سریعترین قطار ریلی چرخدار جهان را با سرعت ۵۷۴،۸ کیلومتر در ساعت شکست.

تاریخ ثبت رکورد قطارهای سریع السیر فرانسه

رتبه سوم : قطار مگلو شانگهای Shanghai Maglev Train

این قطار مسافران را از فرودگاه بین المللی شانگهای پودونگ به ایستگاه مترو لونگ یانگ در حومه مرکز پودونگ می رساند تا مسافران با متروی شانگهای خود را به مرکز شهر برسانند. این خط بخشی از شبکه متروی شانگهای نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.