DV ارزش روزانه

درصد DV در واقع میزان توصیه شده مواد مغذی کلیدی در رژیم غذایی 2000 کالری می باشد. شما هم مثل خیلی از افراد ممکن است از میزان کالری دریافتی روزانه خود اطلاعی نداشته باشید اما هنوز می توانید از درصد DV به عنوان الگو استفاده کنید.
درصد DV که روبروی پارامترهای مفید و یا مضر نوشته شده است بیان می کند که یک پیمانه از ماده غذایی مورد استفاده حاوی چه مقدار از این پارامترهاست. توجه داشته باشید که برخی مواد مغذی مثل چربی های ترانس، قندهای ساده و پروتئین درصد DVندارند. چراکه متخصصان نتوانسته اند میزان مناسبی را برای آنها در نظر بگیرند. به طور مثال مطالعات نشان داده که چربی های ترانس و اشباع ارتباط مستقیمی با افزایش LDL کلسترول خون و افزایش ریسک بیماری های قلبی دارند. بدین علت، متخصصان توصیه می کنند که دریافت روزانه این چربی ها را تا حد امکان محدود نمایید. یا به طور مثال، از آنجاییکه اکثر افراد پروتئین کافی دریافت می کنند و مشکل کمبود آن در اکثر جوامع وجود ندارد، از ذکر آن روی بسته های غذایی فعلاً چشم پوشی شده است.
برای قندها نیز هیچگونه میزان توصیه شده ای وجود ندارد. قند اشاره شده در جداول Nutrition Facts در واقع قند طبیعی موجود در محصولات غذایی مثل میوه ها و شیر یا قند اضافه شده به غذاها و نوشیدنی هاست. برای اطلاعات بیشتر در مورد قندها به قسمت ingredients یا مواد تشکیل دهنده بسته غذایی نگاه کنید. دیگر اسامی که دلالت بر شکر اضافه شده دارند عبارتند از: شربت ذرت، شربت فروکتوز، کنسانتره ی آبمیوه، مالتوز، دکستروز، سوکروز و عسل.

راهنمای کلی در مورد درصد DV:

اگر مقدار درصد DV برای تمامی مواد مغذی، چه آنهایی که باید محدود شوند (مثل چربی، چربی های اشباع، کلسترول و سدیم) و چه آنهایی که باید در مقادیر بالاتر استفاده شوند (مانند فیبر، کلسیم و غیره) برابر یا کمتر از 5 باشد، ماده غذایی مصرفی در محدوده کالری توصیه شده جهت مصرف بسیار مناسب است. اگر این مقدار بیشتر از 20 درصد باشد، باید در خصوص مصرف آن از لحاظ پارامترهای مضر دقت شود.
مثال: به میزان چربی کل موجود در یک سروینگ (پیمانه) در مثال توجه کنید. عدد 18 درصد مقدار مناسبی برای دریافت چربی است اما به شرط آنکه شما فقط یک پیمانه از این ماده غذایی خاص مصرف کنید. در صورتی که شما تمام بسته ی غذایی را یکبار میل کنید که حاوی 2 پیمانه است، در واقع 36%میزان چربی روزانه خود را دریافت کرده اید و شما مجاز به دریافت 64% چربی از سایر مواد مصرفی در طول همان روز هستید.
درصد DV به شما این اجازه را می دهد تا به راحتی بتوانید محصولات غذایی شرکت های مختلف را با هم مقایسه نمایید. تنها لازم است توجه کنید که اندازه ی سروینگ ذکر شده روی بسته های غذایی مورد مقایسه یکسان باشد، به ویژه واحد اندازه گیری (مثل گرم یا میلی گرم). بدین ترتیب به راحتی می توانید متوجه شوید که محصول کدام شرکت حاوی مقادیر بیشتر یا کمتر از مواد مغذی مختلف می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.