غذاهای دارای ویتامین B6 زیاد

ویتامین B6 یک ویتامین محلول در آب است که به طور طبیعی در بسیاری از غذاها موجود است. این نام عمومی برای شش ترکیب (ویتامین) با فعالیت ویتامین B6 است: پیریدوکسین، الکل؛ پیریدوکسال، آلدهید؛ و پیریدوکسامین، که شامل یک گروه آمینه است؛ و استرس های 5′-فسفات مربوطه. پرییدکسال 5 ‘فسفات (PLP) و فسفات پرییدوکسامین 5 (PMP) از اسیدهای فعال کوآنزیم ویتامین B6 هستند .

نسبت های قابل توجهی از پیریدوکسین طبیعی در میوه ها، سبزیجات و دانه ها در فرم های گلیکوزیل شده وجود دارد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی رتبه ویتامین B6 در اشکال کوآنزیم انواع مختلفی از توابع در بدن را انجام می دهد و بسیار متنوع است و با بیش از 100 واکنش آنزیم، بیشتر مربوط به متابولیسم پروتئین است . هر دو PLP و PMP در متابولیسم اسید آمینه دخیل هستند و PLP نیز در متابولیسم واحدهای یک کربن، کربوهیدرات ها و چربی ها نقش دارد . ویتامین B6 نیز از طریق بیوسنتز انتقال دهنده های عصبی و حفظ سطح نرمال هموسیستئین، اسید آمینه در خون نقش دارد. ویتامین B6 در گلوکونوژنز و گلیکوژنولیز دخالت دارد.

بدن انسان، ویتامین B6 را در ججونوم جذب می کند. اشکال فسفریلیته ویتامین D فسفورلیید شده است و استخر ویتامین B6 آزاد با انتشار غیرفعال جذب می شود

غلظت ویتامین B6 را می توان به طور مستقیم با ارزیابی غلظت PLP؛ ویتامین های دیگر؛ یا کل ویتامین B6 در پلاسما، اریتروسیت ها یا ادرار بدست آورد . غلظت ویتامین B6 نیز می تواند به صورت غیر مستقیم توسط ارزیابی اشباع اریتروسیت آمینو ترانسفراز توسط PLP یا متابولیت های تریپتوفان اندازه گیری شود. PLP پلاسما رایج ترین ویتامین B6 است.

غلظت PLP بیش از 30 نانومول در ليتر، شاخص سنتي ويتامين B6 مناسب در بزرگسالان بوده است . با این وجود هیئت مدیره غذا و تغذیه (FNB) در موسسه پزشکی آکادمی ملی (که قبلا آکادمی ملی علوم) از سطح PLP پلاسما 20 نانومول / ليتر به عنوان شاخص اصلی کفایت برای محاسبه کمک های غذایی توصیه شده (RDA ) برای بزرگسالان

مصرف توصیه می شود
توصیه های مصرف برای ویتامین B6 و سایر مواد مغذی در غذای مرجع مصرفی (DRI) ارائه شده توسط FNB ارائه شده است. DRI معیار عمومی برای مجموعه ای از ارزش مرجع مورد استفاده برای برنامه ریزی و ارزیابی مصرف مواد مغذی سالم است. این مقادیر که از نظر سن و جنسیت متفاوت هستند عبارتند از:

رژیم غذایی توصیه شده (RDA): میانگین مصرف روزانه کافی برای رعایت الزامات مواد مغذی تقریبا همه (97 تا 98 درصد) افراد سالم است.
مصرف مناسب (AI): هنگامی که شواهد برای توسعه RDA کافی نیست، تعیین شده است و در سطح تعیین شده برای اطمینان از کفایت تغذیه تنظیم شده است.
سطوح بالای دریافت قابل تحمل (UL): حداکثر مصرف روزانه بعید است که باعث اثرات نامطلوب سلامتی شود.
جدول 1 RDA های فعلی برای ویتامین B6 را فهرست می کند . برای نوزادان از زمان تولد تا 12 ماه، FNB AI برای ویتامین B6 ایجاد کرده است که معادل مقدار متوسط ​​ویتامین B6 در شیردهی سالم است.

 

سن مرد زن بارداری شیردهی
تولد تا 6 ماه 0.1 mg* 0.1 mg*    
7–12 ماهه 0.3 mg* 0.3 mg*    
1–3 ساله 0.5 mg 0.5 mg    
4–8 ساله 0.6 mg 0.6 mg    
9–13 ساله 1.0 mg 1.0 mg    
14–18 ساله 1.3 mg 1.2 mg 1.9 mg 2.0 mg
19–50 ساله 1.3 mg 1.3 mg 1.9 mg 2.0 mg
51+ ساله 1.7 mg 1.5 mg

منابع ویتامین B6
غذا
ویتامین B6 در انواع مختلفی از غذاها یافت می شود . غنی ترین منابع ویتامین B6 عبارتند از ماهی، کبد گوشت گاو و گوشت های دیگر، سیب زمینی و سایر سبزیجات نشاسته ای و میوه (به غیر از مرکبات). در ایالات متحده، بزرگسالان بیشترین ویتامین B6 خود را از غلات غنی شده، گوشت گاو، مرغ، سبزیجات نشاسته ای و بعضی از غلات غیر مرکبات دریافت می کنند . حدود 75 درصد از ویتامین B6 از یک رژیم غذایی ترکیبی در دسترس است .

جدول مواد غذایی انتخابی ویتامین B6 حاوی بسیاری از منابع غذایی ویتامین B6 است.

Food (غذا) Milligrams (mg) per servingمیلی گرم در هر پرس درصد DV
نخود کنسرو شده یک فنجانChickpeas, canned, 1 cup 1.1 55
کبد گوشت گاو، تابه سرخ شده 3 اونسBeef liver, pan fried, 3 ounces 0.9 45
تن، زردآلو، تازه، پخته شده، 3 اونسTuna, yellowfin, fresh, cooked, 3 ounces 0.9 45
ماهی قزل آلا، پخته شده 3 اونسSalmon, sockeye, cooked, 3 ounces 0.6 30
سینه مرغ، بو داده، 3 اونسChicken breast, roasted, 3 ounces 0.5 25
غلات صبحانه، غنی شده با 25٪ از DV برای ویتامین B6Breakfast cereals, fortified with 25% of the DV for vitamin B6 0.5 25
سیب زمینی آب پز، 1 فنجانPotatoes, boiled, 1 cup 0.4 20
بوقلمون تنها گوشت بو داده شده. 3 اونسTurkey, meat only, roasted, 3 ounces 0.4 20
موز یه دونه متوسطBanana, 1 medium 0.4 20
سس مارینارا (اسپاگتی)، آماده برای خوردن، 1 فنجانMarinara (spaghetti) sauce, ready to serve, 1 cup 0.4 20
گوشت گاو، فلفل، 3 اونسGround beef, patty, 85% lean, broiled, 3 ounces 0.3 15
وافل، دشت، آماده برای گرم کردن، تند، 1 وفلWaffles, plain, ready to heat, toasted, 1 waffle 0.3 15
بلغور، پخته شده، 1 فنجانBulgur, cooked, 1 cup 0.2 10
کوفته، 1٪ کم چرب، 1 ​​فنجانCottage cheese, 1% low-fat, 1 cup 0.2 10
کدو تنبل، پخته شده، ½ فنجانSquash, winter, baked, ½ cup 0.2 10
برنج سفید، دانه بلند، غنی شده، پخته شده، 1 فنجانRice, white, long-grain, enriched, cooked, 1 cup 0.1 5
آجیل، مخلوط، خشک شده، 1 اونسNuts, mixed, dry-roasted, 1 ounce 0.1 5
کشمش، بدون بذر، ½ فنجانRaisins, seedless, ½ cup 0.1 5
پیاز، خرد شده، ½ فنجانOnions, chopped, ½ cup 0.1 5
اسفناج، یخ زده، خرد شده، آب پز، ½ فنجانSpinach, frozen, chopped, boiled, ½ cup 0.1 5
توفو، خام، تهیه شده با سولفات کلسیم، ½ فنجانTofu, raw, firm, prepared with calcium sulfate, ½ cup 0.1 5
هندوانه، 1 فنجانWatermelon, raw, 1 cup 0.1 5

مکمل های غذایی
ویتامین B6 در مولتی ویتامین ها، در مکمل های حاوی سایر ویتامین های پیچیده B و در مکمل های مستقل موجود است. شايع ترين ويتامين ويتامين B6 در مکمل ها، پيريدوکسين (به صورت پيريدوکسين هيدروکلريد (HCl) است)، اگرچه بعضي از مکمل ها حاوي PLP هستند. مکملهای ویتامین B6 در کپسولهای خوراکی یا قرصهای خوراکی (از جمله قرصهای زیرلایی و جوشانده) و مایعات در دسترس هستند. جذب ویتامین B6 از مکمل ها شبیه به منابع غذایی است و در میان انواع مختلف مکمل ها قابل ملاحظه نیست . اگرچه بدن مقدار زیادی از ویتامین B6 را به مقدار زیادی جذب می کند، اما اکثر ویتامین ها را در ادرار به سرعت از بین می برد .

حدود 28٪ -36٪ از جمعیت عمومی از مکمل های حاوی ویتامین B6 استفاده می کنند [8،9]. بزرگسالان 51 ساله و بالاتر و کودکان زیر 9 سال بیشتر از افراد گروه سنی دیگر بیشتر از مکمل های حاوی ویتامین B6 استفاده می کنند.

مصرف ویتامین B6 و وضعیت
بر اساس تجزیه و تحلیل داده ها از Survey of Examination National Health and Nutrition (NHANES) سال 2003-2004 اکثر کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در ایالات متحده میزان توصیه شده ویتامین B6 را مصرف می کنند . مصرف متوسط ​​ویتامین B6 در خانم ها حدود 1.5 میلی گرم در روز و در مردان 2 میلی گرم در روز است.

با این حال، 11 درصد از مصرف کنندگان ویتامین B6 مکمل و 24 درصد از مردم ایالات متحده که مکمل های حاوی ویتامین B6 را مصرف نمی کنند، دارای غلظت PLP پلاسمای پایین (کمتر از 20 نانومول / لیتر) است . در تجزیه و تحلیل NHANES 2003-2004، غلظت PLP پلاسمای حتی در برخی از گروه های که 2-2-29 میلی گرم در روز بود، که بالاتر از RDA فعلی است. در میان مصرف کنندگان و مصرف کنندگان مکمل، سطوح PLP پلاسما در زنان نسبت به مردان سیاه پوست غیر غیر اسپانیایی نسبت به سفیدپوستان غیر غیر اسپانیایی، سیگاری های فعلی بیشتر از هرگز سیگاری ها و افرادی که کم وزن تر از وزن طبیعی بودند کمتر بود. نوجوانان کمترین غلظت ویتامین B6 را داشتند، و پس از آن بزرگسالان سنین 21-44 سال بودند. با این حال، سطوح PLP پلاسما در افراد سالخورده به خصوص پایین نیست، حتی در افرادی که از مکمل استفاده نکردند. بر اساس این داده ها، نویسندگان این تحلیل نتیجه گرفتند که RDA های فعلی ممکن است وضعیت کافی ویتامین B6 را در بسیاری از گروه های جمعیت تضمین کنند.

غلظت PLP در افرادی که وابستگی به الکل دارند کم است. کسانی که چاق هستند و زنان باردار، به ویژه افرادی که مبتلا به پره اکلامپسی یا اکلامپسی هستند . آنها نیز در افراد مبتلا به سندرم های مضر جذب مانند بیماری سلیاک، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو کمر هستند.

کمبود ویتامین B6
کمبود ویتامین B6 کم است؛ وضعیت نامناسب ویتامین B6 معمولا با غلظت های پایین سایر ویتامین های B-B، مانند ویتامین B12 و اسید فولیک همراه است. کمبود ویتامین B6 موجب تغییرات بیوشیمیایی می شود که به عنوان پیشرفت های کمبود آشکار می شود.

کمبود ویتامین B6 همراه با کم خونی میکروسیتیک، اختلالات الکتروانسفالوگرافی، درماتیت با چیولوز (پوسته پوسته شدن روی لب ها و شکاف در گوشه های دهان) و گلوسیت (زبان سوزش)، افسردگی و سردرگمی و تضعیف سیستم ایمنی همراه است. افراد با غلظت مرطوب ویتامین B6 یا کمبود ملایم ممکن است علائم و نشانه های کمبود برای ماه ها یا حتی سال ها داشته باشند. در نوزادان کمبود ویتامین B6 موجب تحریک پذیری، شنوایی غیرطبیعی حاد و تشنج ناگهانی می شود .

بیماری های کلیوی در مرحله پایانی، نارسایی مزمن کلیه و سایر بیماری های کلیوی می تواند کمبود ویتامین B6 را ایجاد کند. علاوه بر این، کمبود ویتامین B6 می تواند منجر به سندرم های مضر جذب، مانند بیماری سلیاک، بیماری کرون و کولیت زخمی شود. برخی بیماری های ژنتیکی، مانند هموسيستينوری، همچنین می توانند کمبود ویتامین B6 را ایجاد کنند . برخی از داروها، مانند داروهای ضدویروسی، در طول زمان منجر به کمبود می شوند.

گروه های دارای خطر کمبود ویتامین B6
کمبود ویتامین B6 فرانک در ایالات متحده نسبتا نادر است، اما بعضی افراد ممکن است وضعیت ویتامین B6 نهایی داشته باشند.  گروه های زیر از جمله کسانی هستند که احتمالا مصرف ناکافی ویتامین B6 را دارند.

 

افراد مبتلا به اختلال عملکرد کلیه
افرادی که دارای عملکرد ضعیف کلیوی هستند، از جمله کسانی که با بیماری کلیوی کلیوی و نارسایی مزمن کلیوی، اغلب دارای غلظت ویتامین B6 کم هستند . پلاسما PLP متمرکز است

 

افراد مبتلا به اختلالات autoimmune

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید اغلب دارای غلظت ویتامین B6 کم هستند و غلظت ویتامین B6 با افزایش شدت بیماری کاهش می یابد. این سطح ویتامین B6 کم به علت التهاب ناشی از بیماری است و به نوبه خود باعث افزایش التهاب در ارتباط با بیماری می شود. اگر چه مکمل های ویتامین B6 می تواند غلظت ویتامین B6 را در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید نرمال کند، آنها تولید سیتوکین های التهابی را سرکوب نمی کنند و یا نشانه های التهابی را کاهش نمی دهند.

بیماران مبتلا به بیماری سلیاک، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، بیماری التهابی روده و سایر اختلالات خودایمنی مبهم جذبی، دارای غلظت PLP پلاسمای پایین هستند . مکانیسم های این اثر شناخته شده نیستند. با این حال، بیماری سلیاک با جذب پریودوکسین پایین تر همراه است و غلظت PLP کم در بیماری التهابی روده می تواند به علت پاسخ التهابی باشد .

افراد مبتلا به وابستگی الکلی

غلظت PLP پلاسما در افرادی که وابستگی به الکل دارند بسیار کم است . الکل استالدئید را تولید می کند که سلول های خالص PLP را کاهش می دهد و در اتصال پروتئین با PLP رقابت می کند . در نتیجه، PLP در سلول ها ممکن است بیشتر به هیدرولیز با فسفاتاز محدود غشاء حساس باشد. افراد مبتلا به وابستگی به الکل ممکن است از مکمل های پیریدوکسین بهره مند شوند .

ویتامین B6 و سلامت
بیماری قلب و عروقی
دانشمندان بر این باورند که برخی از ویتامین های B (اسید فولیک، ویتامین B12 و ویتامین B6) ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را با کاهش سطح هموسیستئین کاهش دهند. بنابراین، چندین کارآزمایی بالینی، ایمنی و کارایی دوزهای مکمل ویتامین B را برای کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی ارزیابی کرده اند. بررسی تاثیر ویتامین B6 در بسیاری از این آزمایش ها چالش برانگیز است زیرا این مطالعات شامل مکمل اسید فولیک و ویتامین B12 نیز می شود. به عنوان مثال، محاکمه پیشگیری از قلب 2 (HOPE 2) که شامل بیش از 5500 بزرگسال مبتلا به بیماری قلبی عروقی شناخته شد، دریافت که مکمل 5 ساله با ویتامین B6 (50 میلی گرم در روز)، ویتامین B12 (1 میلی گرم در روز) و اسید فولیک (2.5 میلی گرم در روز) باعث کاهش سطح هموسیستئین و کاهش خطر سکته مغزی در حدود 25 درصد شد، اما این مطالعه شامل یک گروه جداگانه ویتامین B6 نبود.

علاوه بر این، بسیاری از آزمایشات بالینی دیگر نشان داده اند که ویتامین های B به طور حتم خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهند، حتی اگر سطح هموسیستئین را کاهش دهند. به عنوان مثال، یک کارآزمایی بالینی تصادفی در 5442 زن 42 ساله و بالاتر، اثری از مکمل ویتامین B6 (50 میلی گرم در روز) همراه با اسید فولیک 2.5 میلی گرم و 1 میلی گرم ویتامین B12 در خطر بیماری قلبی عروقی ندارد. دو آزمایش بزرگ کنترل تصادفی، آزمایش ویتامین نروژی و آزمایش مداخله ویتامین های غربی نروژ، شامل گروهی بودند که تنها مکمل های ویتامین B6 (40 میلی گرم در روز) را دریافت کردند. تجزیه و تحلیل ترکیبی از داده ها از این دو آزمایش نشان داد هیچ یک از مکمل های ویتامین B6 بدون یا بدون اسید فولیک (0.8 میلی گرم در روز) و ویتامین B12 (0.4 میلی گرم در روز)، در حوادث مهم قلبی عروقی در 8837 بیمار مبتلا به بیماری ایسکمی قلب 12]. در آزمایش بزرگسالانی که سکته مغزی ناسازگار را تجربه کرده بودند، مکمل های با دوزهای بالا یا کم ترکیبی از ویتامین B6 و B12 و اسید فولیک به مدت 2 سال تاثیری بر بروز سکته مغزی، وقایع قلبی عروقی و یا خطر مرگ نداشتند .

تحقیقات تا به امروز شواهد کمی را نشان می دهد که مقدار مکمل ویتامین B6 به تنهایی یا با اسید فولیک و ویتامین B12 می تواند به کاهش خطر یا شدت بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی کمک کند.

سرطان
بعضی از مطالعات با غلظت ویتامین B6 کم پلاسما همراه با افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان همراه است . به عنوان مثال، یک متاآنالیز مطالعات آینده نگر نشان داد افرادی که دارای ویتامین B6 در بالاترین quintile بودند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال 20٪ کمتر از افرادی بود که مصرف کمترین مقدار کینتیول را داشتند.

با این حال، تعداد کمی از آزمایشات بالینی که تا به امروز به پایان رسیده است نشان داده است که مکمل ویتامین B6 می تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند یا تاثیر آن بر مرگ و میر را کاهش دهد. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل داده ها از دو آزمایش بزرگ تصادفی، دو سو کور، کنترل شده با پلاسبو در نروژ، هیچ ارتباطی بین مکمل های ویتامین B6 و سرطان، مرگ و میر و یا مرگ و میر ناشی از همه موارد نداشت.

عملکرد شناختی
وضعیت ضعیف ویتامین B6 فرض شده است که نقش مهمی را در کاهش شناختی ایفا می کند که برخی از بزرگسالان بزرگسال تجربه می کنند. مطالعات متعدد نشان داده است که ارتباط بین ویتامین B6 و عملکرد مغز در سالمندان. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل داده ها از مطالعه پیری نوسترآگهی بوستون ارتباط بین غلظت سرب ویتامین B6 و آزمون های حافظه بهتر در 70 مرد در سن 81 تا 54 سال را نشان می دهد.

عملکرد شناختی
وضعیت ضعیف ویتامین B6 فرض شده است که نقش مهمی را در کاهش شناختی ایفا می کند که برخی از بزرگسالان بزرگسال تجربه می کنند [18]. مطالعات متعدد نشان داده است که ارتباط بین ویتامین B6 و عملکرد مغز در سالمندان. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل داده ها از مطالعه پیری نوسترآگهی بوستون ارتباط بین غلظت سرب ویتامین B6 و آزمون های حافظه بهتر در 70 مرد در سن 81 تا 54 سال [19] را نشان می دهد.

با این حال، یک بررسی سیستماتیک از 14 آزمایش تصادفی کنترل شده، شواهد کافی برای اثربخشی مکمل ویتامین B6 به تنهایی یا در ترکیب با ویتامین B12 و / یا اسید فولیک بر عملکرد شناختی در افراد مبتلا به عملکرد شناختی طبیعی، مبتلایان به دمانس یا بیماری های عروقی ایسکمیک یافت نشد. ] بر اساس این بررسی، بیشتر مطالعات کیفیت پایین و کاربرد محدودی دارند. بررسی کاکرین هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مکمل کوتاه مدت ویتامین B6 (برای هفته های 5 تا 12 هفته) باعث بهبود عملکرد شناختی یا خلق در دو مطالعه شده است که نویسندگان آن را ارزیابی کرده اند، یافت نشد [20]. در این بررسی برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های روزانه ویتامین B6 (20 میلی گرم) می توانند شاخص های بیوشیمیایی ویتامین B6 را در مردان مسن سالم تحت تاثیر قرار دهند، اما این تغییرات تأثیر کلی بر شناخت ندارند.

شواهد بیشتری برای تعیین اینکه آیا مکمل های ویتامین B6 ممکن است به پیشگیری یا درمان کاهش شناختی در افراد سالمند کمک کنند، نیاز است.

سندرم پیش از قاعدگی
برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین B6 می توانند علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش دهند، اما نتیجه گیری ها به دلیل کیفیت پایین بسیاری از مطالعات محدود است [21]. تجزیه و تحلیل تجزیه و تحلیل 9 آزمایش منتشر شده شامل تقریبا 1000 زن مبتلا به PMS نشان داد که ویتامین B6 در کاهش علائم PMS نسبت به پلاسبو موثرتر است، اما بیشتر مطالعات انجام شده اند کوچک و چندین روش ضعف دارند [21]. یک بررسی جدید دوسوکور، تصادفی کنترل شده در 94 زن نشان داد که 80 میلیگرم پیریدوکسین به صورت روزانه در طول سه دوره به طور معنی داری کاهش چشمگیری در طیف وسیعی از علائم PMS، از جمله خستگی، تحریک پذیری، فراموشی، التیام زخم و ، به ویژه، اضطراب [22]. اثربخشی بالقوه ویتامین B6 در کاهش علائم خلقی PMS می تواند به دلیل نقش آن به عنوان کافاکتر در بیوسنتز عصبی باشد [23]. اگر چه ویتامین B6 نشان می دهد وعده برای کاهش علائم PMS، تحقیقات بیشتری قبل از رسیدن نتیجه گیری های شرکت مورد نیاز است.

تهوع و استفراغ در حاملگی
حدود نیمی از همه زنان تهوع و استفراغ را در چند ماه اول حاملگی تجربه می کنند و حدود 50 تا 80 درصد از حالت تهوع دارند [24،25]. اگرچه این شرایط به طور کلی “بیماری صبحگاهی” شناخته می شود، اما اغلب در تمام طول روز ادامه دارد. این وضعیت تهدید کننده زندگی نیست و معمولا بعد از 12 تا 20 هفته از بین می رود اما علائم آن می تواند عملکرد اجتماعی و فیزیکی زن را مختل کند.

مطالعات آینده پژوهی در مورد مکمل های ویتامین B6 برای درمان بیماری صبح نتایج مختلفی داشته اند. در دو کارآزمايي باليني تصادفي شده، 30-75 ميلي گرم پيريدوکسين خوراکي روزانه به طور قابل توجهي تهوع را در زنان باردار مبتلا به تهوع بهبود دادند (26،27). نویسندگان یک بررسی اخیر Cochrane در مورد مداخلات مربوط به تهوع و استفراغ در دوران بارداری نمیتوانند بر روی ارزش ویتامین B6 برای کنترل نشانههای بیماری صبحگاه بطور جدی نتیجهگیری کنند [25].

آزمایشات تصادفی نشان داده است که ترکیبی از ویتامین B6 و دوکسیلامین (آنتی هیستامین) همراه با کاهش 70٪ تهوع و استفراغ در زنان باردار و کاهش میزان بستری در این مشکل [24،28] است.

کنگره ملی زنان و زایمان آمریکا (ACOG) برای درمان تهوع و استفراغ در دوران بارداری توصیه می شود که یک وعده 10 تا 25 میلی گرم ویتامین B6 سه یا چهار بار در روز مصرف شود. اگر وضعیت بیمار بهبود نیافته باشد، ACOG توصیه می کند اضافه کردن دوکسیلامین. قبل از مصرف مکمل ویتامین B6، زنان باردار باید با یک پزشک مشورت کنند زیرا دوز می تواند به UL نزدیک شود.

خطرات بهداشتی از ویتامین B6 بیش از حد
مصرف زیاد ویتامین B6 از منابع غذایی گزارش نشده است که اثرات نامطلوب داشته باشد [1]. با این حال، مصرف مزمن 1-6 گرم پرییدوکسین خوراکی در روز به مدت 12 تا 40 ماه می تواند نوروپاتی حساسیتی شدید و پیشرفته را که با آتاکسی (از دست رفتن کنترل حرکات بدن) مشخص می شود، ایجاد کند (32-29-32). به نظر می رسد که شدت علائم وابسته به دوز است و علائم معمولا در صورتی که علائم عصبی به نظر می رسد، مکمل پیریدوکسین را متوقف می کند. سایر اثرات مصرف بیش از حد ویتامین B6 شامل ضایعات دردناک دردناک و ناراحت کننده است. حساسیت به نور؛ و علائم گوارشی مثل حالت تهوع و سوزش سر دل [1،2،29].

ادبیات علمی شامل موارد گزارش شده از موارد نقص مادرزادی در نوزادان زنانی است که مکمل های پیریدوکسین را در نیمه اول بارداری مصرف می کنند [7]. با این حال، یک مطالعه جدید نشان داده است که هیچ ارتباطی بین مکمل های پیریدوکسین (میانگین دوز 132.3 ± 74 میلی گرم در روز) در زنان باردار با شروع 7 هفته حاملگی و ادامه 4 ± 9 هفته و اثرات تراتوژنیک در شیرخواران وجود ندارد [33].

FNB ULs برای ویتامین B6 ایجاد کرده است که برای هر دو غذا و مکمل مصرف می شود (جدول 3) [1]. FNB اشاره کرد که اگر چه گزارش های متعدد نشان می دهد نوروپاتی حسی در دوز کمتر از 500 میلی گرم در روز، مطالعات در بیماران تحت درمان با ویتامین B6 (دوز متوسط ​​200 میلی گرم در روز) تا 5 سال هیچ شواهدی از این اثر یافت نشد. بر اساس محدودیت های داده شده در مورد آسیب های بالقوه از استفاده درازمدت، FNB دوز مورد استفاده در این مطالعات را به نصف مقدار 100 میلی گرم در روز برای بزرگسالان تقلیل داد. ULs برای کودکان و نوجوانان بر اساس اندازه بدن پایین تر است. UL ها برای افراد دریافت کننده ویتامین B6 برای درمان پزشکی اعمال نمی شوند، اما این افراد باید تحت مراقبت پزشک قرار گیرند.

سطوح ورودی بالاتر از حد مجاز (UL) برای ویتامین B6
سن مرد زن بارداری شیردهی
تولد تا 6 ماهگی بدوا اظهارنظر* بدون اظهارنظر*
7–12 ماهگی بدون اظهارنظر* بدون اظهار نظر*
1–3 ساله 30 mg 30 mg
4–8 ساله 40 mg 40 mg
9–13 ساله 60 mg 60 mg
14–18 ساله 80 mg 80 mg 80 mg 80 mg
19+ ساله 100 mg 100 mg 100 mg 100 mg

*شیر، می بایستی تنها منبع مواد غذایی ویتامین B6 برای نوزادان باشد.

 

تعامل با داروها
ویتامین B6 می تواند با داروهای خاصی ارتباط برقرار کند و انواع مختلف داروها ممکن است بر میزان ویتامین B6 تاثیر بگذارد. چند نمونه در زیر ارائه شده است. افراد مبتلا به این و دیگر داروها به طور منظم باید وضعیت ویتامین B6 خود را با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود مورد بحث قرار دهند.

سیکلوسیرین
Cycloserine (Seromycin®) یک آنتی بیوتیک وسیع است که برای درمان بیماری سل استفاده می شود. در ترکیب با فریت اکسیدان فسفات، سیکلوسیرین دفع ادرار پیریدوکسین را افزایش می دهد [6]. از دست دادن ادرار پیریدوکسین ممکن است تشنج و عصب نوترکیب در ارتباط با سیکلوسیرین را افزایش دهد. مکمل های پیریدوکسین می توانند به جلوگیری از این عوارض جانبی کمک کنند.

داروهای ضد صرع
بعضی از داروهای ضد صرع، از جمله اسید والپروک (Depakene®، Stavzor®)، کاربامازپین (کرباترول®، Epitol®، Tegretol® و دیگران) و فنیتوین (Dilantin®)، میزان کاتابولیسم ویتامین B6 را افزایش می دهند و باعث کم شدن PLP پلاسما غلظت و هیپراموسیستئینمی [34،35]. سطح هموسيستئين بالا در مصرف کنندگان داروهاي ضد صرعي ممكن است خطر تشنجات صرع و حوادث سيستم عروقي، از جمله سكته مغزي را كاهش دهد و توانايي كنترل تشنج در بيماران مبتلا به صرع را كاهش دهد. علاوه بر این، بیماران به طور معمول از داروهای ضد صرع برای سالها استفاده می کنند و خطر سکته عروقی مزمن را افزایش می دهند.

برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که مکمل پیریدوکسین (200 میلی گرم در روز برای 12 تا 120 روز) می تواند غلظت سرمی فنوتیوین و فنوباربیتل را کاهش دهد، احتمالا با افزایش متابولیسم داروها [32،36]. این که آیا دوزهای پریودوکسین پایین تاثیری دارند یا خیر، شناخته شده نیستند [6].

تئوفیلین
تئوفیلین (Aquaphyllin®، Elixophyllin®، Theolair®، Truxophyllin® و بسیاری دیگر) میتواند از تنگی نفس، خس خس سینه و سایر مشکلات تنفسی ناشی از آسم، برونشیت مزمن، آمفیزم و سایر بیماریهای ریه جلوگیری یا درمان شود. بیماران درمان شده با تئوفیلین غالبا دارای غلظت PLP پلاسمای پایین هستند که می تواند عوارض جانبی عصبی و عصبی مرکزی همراه با تئوفیلین را شامل موارد تشنج [6،32] کند.

ویتامین B6 و رژیم های سالم
دستورالعمل رژیم غذایی ایالات متحده در سال 2015-2020 برای آمریکایی ها اشاره می کند که “نیازهای غذایی باید به طور عمده از غذاها تامین شود. … مواد غذایی در فرم های مضر مواد مغذی شامل ویتامین ها و مواد معدنی ضروری و همچنین فیبر رژیم غذایی و دیگر مواد طبیعی که ممکن است اثرات مثبت بهداشتی داشته باشد. در بعضی موارد، غذاهای غنی شده و مکملهای غذایی ممکن است در ارائه یک یا چند ماده مغذی مفید باشند که در مواردی ممکن است در مقادیر کمتر از حد توصیه شده مصرف شود. ”

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت یک رژیم غذایی سالم، به رهنمودهای رژیم در مورد لغو پیوند Americansexternal و سلب مسئولیت پیوند MyPlateexternal وزارت کشاورزی ایالات متحده مراجعه کنید.

دستورالعمل های تغذیه ای برای آمریکایی یک الگوی غذا خوردن سالم را توصیف می کند:

شامل انواع سبزیجات، میوه، غلات کامل، شیر و چربی و یا کم چربی شیر و محصولات شیر ​​و روغن است.
بسیاری از میوه ها، سبزیجات و دانه های جامد منبع خوبی از ویتامین B6 هستند. برخی از غلات صبحانه آماده به ویتامین B6 غنی می شوند.
شامل انواع غذاهای پروتئینی شامل غذاهای دریایی، گوشت بدون چربی و مرغ، تخم مرغ، حبوبات (لوبیا و نخود فرنگی)، آجیل، دانه و محصولات سویا می باشد.
ماهی، گوشت گاو و بوقلمون حاوی مقدار زیادی ویتامین B6 است. لوبیا و آجیل همچنین منابع ویتامین B6 هستند.
محدودیت چربی اشباع شده و ترانس، قندهای اضافه و سدیم است.
در داخل نیازهای کالری روزانه شما قرار دارد

1 فکر می‌کنند “غذاهای دارای ویتامین B6 زیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.